See the current Org Chart Here.

Administration

Area & Job Description

Director/Coordinator

Assistant/Associate

Camporee Director, Fundraising Director Ron Whitehead
Lake Union Conference Attorney Nick Miller
Administration TBA
Camp Staff Chad Bernard
Exhibits and Vendors Wanda Poole Ferguson
Farmers Market Ed Gimbel – (307) 228-0304
Finance, Business Manager Akram Khan
Food Court Concession Coordinator Dan Burtnett
Legal Attorney Barb Dunn
Registration Gretel Dupertuis-Osman
Website Content Manager April Romuald
Staff Store
VIP/Hospitality
TLT Volunteer Staff
Special Needs
Volunteer Staff
Maranatha Volunteers

Daytime

Area & Job Description

Director/Coordinator

Assistant/Associate

Daytime/On-site Activities Eddie Heinrich
Airport Greetings Coordinator Simone English
Car Show Vandeon Griffin
Community Art Coordinator Mariya Marton
Drill and Drum Coordinator Joel Hutchins
Honors Coordinator Brenda Brandy
Habitat for Humanity Coordinator Cathy Kissner
Off-site Activities
Golf Tournament
Prayer/Anointing Tent Rick Remmers
Community Service Cindi Young
Daily On-site Parade Coordinator Pedro Perez
On-Site Parade Car Coordinator

Special Events

Area & Job Description

Director/Coordinator

Assistant/Associate

Special Events Sherilyn O’Fill Todd Casey
Community Parade Coordinator Franklyn Broomfield
Community Parade Car Coordinator
Flag Ceremony
Guiness World Records Nestor Osman
Top Club Chef Hulando Shaw
5k and Daily Fun Run
Blood Drive
Rodeo Coordinator

Nighttime A-N

Nighttime O-Z

Area & Job Description

Director/Coordinator

Assistant/Associate

Offering Coordinator
Off-stage Voice VOA
On-Stage Host
Orchestra Director Joseph Choi Heidi Herr Zinke
Praise Team
Production Manager
Project Support Manager
Sign Language Coordinator Melissa Beattie
Speaker
Stage Manager
Translation
VIP Seating

Medical

Area & Job Description

Director/Coordinator

Assistant/Associate

Medical Director David Mayor Pam Krueger (senior associate)

Donna Hales-Teat (junior associate)

EMT/Paramedic Coordinator

Off-Site Communications

Area & Job Description

Director/Coordinator

Assistant/Associate

Off-site Communications Director
Photography Coordinator
International Communication
Emergency Communication 
North Pacific Union Communication Anthony White
Pacific Union Communication Ray Tetz
Mid-America Union Communication Brenda Dickerson
Southwestern Union Communication Kristina Busch
Lake Union Communication Debbie Michel
Southern Union Communication Bryant Taylor
Atlantic Union Communication Ednor Davison
Columbia Union Communication Kelly Butler Coe
SDA Church in Canada Communication Evaldo Vicente

On-Site Communications

Area & Job Description

Director/Coordinator

Assistant/Associate

On-site Communications Director
Volunteer/Dispatch
Newspaper Editor
Newspaper Design & Layout Editor
Daytime Activity Film
Information Booths
Lost & Found Sue Nelson
Post Office
Mobile PA Charles Trescott
Radio Station
IT/WiFi
Camporee Promo Video
Social Media
VIP/Hospitality

Safety

Area & Job Description

Director/Coordinator

Assistant/Associate

Safety Director
Assistant Safety Director
Dispatch Coordinator/Office Manager
Safety Supervisor Medical Building
Safety Supervisor Building Entrances
Safety Supervisor Building Perimeters
Safety Supervisor Entrances
Safety Supervisor Interior Patrol
Safety Supervisor Radio & IT

Services/Facilities A-N

Youth Directors

 

GC

GC Youth Director Busi Khumalo
Associate GC Youth Director, GC Pathfinder Director Andres Peralta
Associate GC Youth Director, GC Pathfinder Director Pako Edson Mokgwane

Divisions

ESD – Euro Asia Division Roman Chisacov
ECD – East Central Africa Division Samuel Mwebaza
MENA – Middle East and North Africa
Byard Parks
IAD – Inter America Division Al Powell
EUD – Inter-European Division Jonatan Tejel
IF – Israel Field Sergey Gregorev
NAD – North America Division Tracy Wood
NSD – Northern Asia-Pacific Division HoYoung Choi
SAD – South America Division Carlos Campitelli (AY) – Udolcy Zukowski (PF/Adv)
SID – Southern Africa-Indian Ocean Division Irvin Gwatiringa
SPD – South Pacific Division Nick Kross
SSD – Southern Asia-Pacific Division
Ron Genebago
SUD – Southern Asia Division Benoy Tirkey
TED – Trans-European Division Dejan Stojkovic
WAD – West Central Africa Division Ugochukwu Elems

NAD

NAD Youth Director Tracy Wood
NAD Associate Youth Director, NAD Pathfinder Director Armando Miranda
Associate Youth/Young Adult Director Vandeon Griffin